• Post author:
 • Post category:healthblog

5 Shkaqet e intolerancës së ftohtë

Modeli u mundësoi kirurgëve të kontrollojnë nëse transplantimi do të ishte i mundshëm dhe të praktikonte më parë operacionin. Transplanti, i cili u desh 4 orë për të përfunduar, ishte i suksesshëm.

Prindërit e Lucy u befasuan nga niveli i detajeve të përfshira në modele dhe sa e madhe dukej se veshka. Babai i saj thotë se kjo e ndihmoi atë të kuptonte procesin dhe të zvogëlojë ankthin e tij për procedurën.

Nëna e Lucy Ciara thotë:

"Ne e gjetëm të mahnitshme që mund t’i shohim këto modele tepër të hollësishme të veshkave të Chris dhe barkut të Lucy. Duke marrë parasysh të gjitha komplikimet e mundshme, është fantastike që gjithçka ka shkuar aq mirë. Ashtë një lehtësim masiv. Transplantimi po ndryshon jetën për Lucy. " Më e rëndësishmja prej të cilave është siguria.

Lucy tani do të jetë në gjendje të jetojë një jetë normale, duke marrë pjesë në çerdhe vitin e ardhshëm dhe duke notuar për herë të parë me vëllain e saj Daniel.

Michael Wright, kreu i departamentit të investimeve shëndetësore në bamirësinë e Guy dhe St Thomas, thotë se printeri 3D, i cili u ble me ndihmën e një granti bamirësie, po tërheq interesin e klinikëve nga shumë specialitete . Ai thotë se ata shpresojnë të shohin më shumë përdorime pionierë të pajisjeve shumë shpejt.

Lajmet Mjekësore sot raportuan vitin e kaluar se një printer 3D ishte përdorur për të bërë brinjë zëvendësuese për një pacient me kancer.

 • Inovacioni Mjekësor
 • Pajisjet mjekësore/Diagnostika
 • Urologjia/Nefrologjia

5 Shkaqet e intolerancës së ftohtë

Njerëzit me intolerancë të ftohtë shpesh ndjehen të ftohtë kur njerëzit e tjerë janë të rehatshëm apo edhe të ngrohtë. Intoleranca e ftohtë mund të ndodhë vetëm në pjesë të caktuara të trupit, siç janë duart ose këmbët.

Disa njerëz natyrisht kanë tendencë të ndjehen më të ftohtë se të tjerët, pa ndonjë shkak të dukshëm. Sidoqoftë, intoleranca e ftohtë mund të jetë gjithashtu një simptomë e një gjendje themelore mjekësore.

Në këtë artikull, mësoni për një sërë arsyesh të mundshme për intolerancën e ftohtë. Ne gjithashtu përshkruajmë kur të shohim një mjek. 1. Hipotiroidizmi

Intoleranca e ftohtë është një simptomë e njohur e hipotiroidizmit. Këto hormone ndihmojnë në rregullimin e metabolizmit dhe temperaturës. UL>

 • Ndjenja e ftohtë
 • Rregullimi i flokëve
 • Problemet me menstruacionet
 • Një rrahje e ulët e zemrës
 • një mjek mund të diagnostikojë hipotiroidizmin me një test të thjeshtë gjaku. Trajtimi shpesh përbëhet nga zëvendësimi i hormonit tiroide.

  2. Sëmundja e Raynaud

  Sëmundja e Raynaud prek arteriet në gishta, gishtërinjtë ose të dy. Këto arterie bëhen të ngushta, gjë që zvogëlon rrjedhën e gjakut. Ndërsa kthehet rrjedha e gjakut, gishtat dhe gishtërinjtë mund të bëhen të kuq dhe të ndjehen të mpirë ose të dhimbshëm.

  Temperaturat e ftohta dhe stresi mund të shkaktojnë episodet e Raynaud. Trajtimi përfshin shmangien e shkaktuesve nëse është e mundur dhe, për disa njerëz, ilaçe ose kirurgji.

  3. Anemia

  Anemia ndodh kur një person nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut që qarkullojnë dhe mbajnë oksigjen në të gjithë trupin. Simptomat e anemisë, përfshirë ndjenjën e ftohtë, vijnë nga mungesa relative e oksigjenit.

  Dobësi ose lodhje

 • marramendje ose dritë e dritës
 • Problemi i frymëmarrjes
 • Një ritëm i rritur i zemrës
 • Lëkura e zbehtë
 • Ekzistojnë disa lloje të anemisë. Llojet që mund ta bëjnë një person të ndjehet i ftohtë përfshijnë:

  Anemia me mungesë hekuri

  Anemia me mungesë hekuri është lloji më i zakonshëm i anemisë. Në mënyrë tipike ndodh për shkak të humbjes së gjakut, por gjithashtu mund të rezultojë nga thithja e dobët e hekurit.

  Anemia gjithashtu mund të rezultojë nga mungesa ushqyese. Nivele të ulëta të vitaminës B-12 dhe acidit folik mund të çojnë në anemi, zakonisht nga marrja e papërshtatshme e dietës.

  4. Anoreksia nervosa

  anoreksia nervoza, ose thjesht "anoreksia", është një çrregullim i ngrënies i karakterizuar nga humbja e peshës ose shtimi i pamjaftueshëm i peshës dhe një imazh i shtrembëruar i trupit.

  Njerëzit me anoreksi mund të kufizojnë intensivisht të tyre marrja e ushqimit, ushtrimi i tepërt, ose pastrimi me laksativë ose me të vjella.

  • Humbja e peshës
  • Problemet e stomakut, të tilla si kapsllëku ose ngërçi
  • Problemet e përqendrimit
  • marramendje ose zbehje
  • Mungesa e një periudhe në gratë me menstruacione
  • Flokë të thatë, të brishtë ose thonj
  • Dobësi
  • Shërimi i dobët i plagës
  • Intense Frika për tu bërë mbipeshë
  • Kufizimi i ushqimeve të caktuara ose kategorive të ushqimit
  • Të qenit i fshehtë në lidhje me marrjen e ushqimit
  • Frika nga ngrënia në publik
  • Sociale Izolimi

  Trajtimi i anoreksisë nervoza shpesh në Volve një ekip multidisiplinar të mjekëve, infermierëve dhe nutricionistëve. Një person mund të përfitojë nga terapia e bisedave përveç ilaçeve dhe një plani ushqimi.

  5. Sëmundja e arterieve periferike

  Sëmundja e arterieve periferike ndodh kur pllaka ndërtohet në arteriet që mbajnë gjak në pjesën tjetër të trupit. Një emër tjetër për këtë ndërtim është ateroskleroza. Shpesh shkakton ulje të rrjedhës së gjakut në ekstremitetet, duke krijuar një ndjenjë të ftohtësisë, mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash ose dhimbje në duar, këmbë ose të dy. Në raste të rënda, sëmundja e arterieve periferike mund të çojë në vdekjen e indeve. Disa njerëz gjithashtu kanë nevojë për operacion.

  A

  ndjehen gratë më të ftohta se burrat? Autorët e një studimi të vitit 2015 raportuan se temperatura e preferuar e dhomës për burrat është 22 ° C (71.6 ° F), ndërsa për gratë është 3 ° C më e lartë, në 25 ° C (77 ° F).

  Një arsye e mundshme për një intolerancë më të rëndësishme të ftohtë te femrat është se ata shpesh kanë një normë metabolike më të ulët të pushimit sesa burrat, që do të thotë se një trup femër mund të përdorë më pak energji kur pushon.

  Një normë më e lartë metabolike mund ta mbajë trupin më të ngrohtë, ndërsa një normë e ulët metabolike mund të mbajë dikë të ndjehet i ftohtë. duke zvogëluar, është më mirë të shihni një mjek. Testim shtesë, siç është BL Testet OOD për të kontrolluar nivelet e hormoneve ose numërimin e gjakut për të përcaktuar nëse ekziston një shkak themelor mjekësor. Kjo zakonisht nuk është një tregues i ndonjë çështje shëndetësore. në lidhje me intolerancën e ftohtë ose këdo që përjeton simptoma shtesë duhet të shohë një mjek për një vlerësim. Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet kërkimore akademike dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .

  5 nga dyshekët më të mirë për ata me alergji

  Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. Sidoqoftë, dyshekët rezistentë ndaj alergjenit janë në dispozicion. https://harmoniqhealth.com/al/parazol/ Disa dyshekë reklamohen si rezistentë ndaj alergeneve në përgjithësi dhe marimangave të pluhurit në veçanti.

  Në këtë artikull, ne shikojmë pesë nga dyshekët kryesorë hipoallergjik. Ju lutemi vini re, megjithatë, që deklaratat më poshtë bazohen vetëm në hulumtime. Askush në Medical News sot, përfshirë shkrimtarin, nuk i ka provuar këto produkte.

  Shtresa e sipërme e pambukut është hipoallergjik dhe mbulesa mbrohet me një "trajtim botanik antimikrobik", thotë kompania.

  dysheku është i lartë 13 inç dhe vjen në një gamë të madhësive, nga binjakët në King King. Ka një periudhë provë 180-ditore.

  Ky produkt është i disponueshëm për blerje në internet. . Ata deklarojnë se struktura e shkumës së dyshekut të tyre ndihmon në mbajtjen e brendshme të brendshme, duke synuar të parandalojë rritjen e mykut, kërpudhave dhe baktereve.

  Ai vjen me një periudhë provë 100 netë.

  Ky produkt është i disponueshëm për blerje në internet. Kjo e bën këtë dyshek të shprehet se është:

  • antimikrobiale
  • rezistente ndaj marimangës së pluhurit
  • myk- dhe myk-proof

  Shtresa e sipërme është pambuku, për të cilën krijuesit thonë se ndihmon në rrjedhën e ajrit dhe thithjen e lagështirës. Shtresa e dytë është leshi, duke synuar të rregullojë temperaturën e trupit. Ka një periudhë provë prej 100 netësh.

  Ky produkt është i disponueshëm për blerje në internet. Hipoallergjik. Ai përmban latex që është natyrisht rezistent ndaj mykut, marimangave të pluhurit dhe mykut, si dhe leshit, i cili është rezistent ndaj alergeneve, thonë ata. Nga materialet e rinovueshme, të biodegradueshme. Ka një periudhë provë prej 100 netësh.

  Ky produkt është i disponueshëm për blerje në internet. pambuku Kompania që e bën atë të thotë se leshi është antimikrobik dhe natyrisht rezistent ndaj marimangave të pluhurit.

  Ata gjithashtu thonë se ata përdorin vetëm materiale organike, jotoksike dhe eko të ndërgjegjshme në produktet e tyre, të cilat kanë certifikim të palëve të treta.

  Dysheku vjen në një larmi madhësish, Dhe ekziston një opsion vegan që nuk përmban lesh. Ka një periudhë provë prej 1 viti.

  Ky produkt është i disponueshëm për blerje në internet. Keyelësi kur blini një dyshek. Do dyshek është një investim, kështu që është e rëndësishme të provoni një para se të kryeni.

  Gjatë një periudhe provë, merrni parasysh:

  • qëndrueshmëria e dyshekut
  • Konturimi i saj
  • Pjesë të prekshme të trupit
  • Nëse ndihmon në kontrollin e lëvizjes, nëse fle me një partner

  Marimangat dhe alergjenët e tjerë në dhomën e gjumit, një person mund të provojë:

  • Larja e shtratit të paktën një herë në javë në ujë të nxehtë, mundësisht mbi 103of dhe duke e tharë atë në nxehtësi të lartë
  • Përdorimi i një dehumidifikuesi ose kondicioneri për të zvogëluar lagështinë
  • Heqja e qilimave mur në mur
  • Përdorimi i jastëkëve hipoallergenikë
  • Duke përdorur mbrojtës të jastëkut të dizajnuar për të luftuar alergenet
  • Vakumimi rregullisht
  • Instalimi i një ajri të grimcave me efikasitet të lartë, ose HEPA, pastruesi i ajrit
  • duhet të ndërmarrë hapa për të zvogëluar ata në dhomën e gjumit, dhe kjo mund të ndihmojë që të keni një shtrat të qëndrueshëm ndaj alergjisë në një D Një dyshek hipoallergjik. Kjo mund të përmbajë materiale organike ose sintetike. Mbrojtësit
  • Mbrojtësit e dyshekëve hipoallergenikë
  • Jastëkët hipoallergenikë
  • Komoret hipoallergenike
  • /LI>

  Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

  .

  5 teknika të terapisë trauma për njerëzit e zënë

  Lundrimi i jetës pas një përvoje traumatike mund të ndjehet dërrmuese. Ju mund të ndjeheni të mrekullueshëm një moment, por më pas ta gjeni veten të hutuar nga prapambetjet e ardhshme. Nëse nuk keni qasje në terapi trauma ose po kërkoni për strategji të përditshme të përballimit, tokëzimi mund t’ju ndihmojë të qetësoni mendjen dhe të përqendroheni në momentin e tanishëm.

  teknikat e tokëzimit ndihmojnë në përballimin e simptomave të traumës që lidhen me çrregullimin e stresit post-traumatik (PTSD). Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në menaxhimin e formave të tjera të ankthit, përfshirë ankthin shoqëror dhe sulmet e panikut. Tokësore mund t’ju ndihmojë të përballoni prapambetjet, mendimet negative dhe kujtimet e dhimbshme duke ju "argumentuar". Me fjalë të tjera, ata ju sjellin përsëri në momentin e tanishëm, duke zvogëluar gjasat që të rrëshqitni në disociim ose prapambetje.

  Herën tjetër kur të ndjeheni të mbingarkuar, provoni të përdorni teknika të tokëzimit të terapisë trauma për të përqendruar mendjen tuaj dhe të filloni të ndjeheni më mirë. Ja se si të filloni.

  1. Merrni trupin tuaj duke lëvizur.

  Lini mënjanë disa minuta çdo ditë për të bërë disa ushtrime ose shtrirje. Nëse po ndiheni të shqetësuar, provoni të kërceni prizë, të kërceni litar ose të vraponi në vend për të lëshuar pak energji.

  vini re se si ndihet trupi juaj me secilën lëvizje, së bashku kur duart dhe këmbët prekin dyshemenë ose lëvizni nëpër ajër. Ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të jetuar në këtë moment – ju duhet t’i kushtoni vëmendje trupit tuaj, frymës tuaj dhe botës përreth jush. Ka përfitime të shëndetit fizik, gjithashtu. Ushtrimi për sa më pak se 30 minuta çdo ditë është e mjaftueshme për të lëshuar endorfina që rritin humor, të cilat ju ndihmojnë të ndjeheni më energjikë dhe pozitivë gjatë gjithë ditës.

  2. Provoni metodën 5-4-3-2-1.

  Duke punuar prapa nga 5, përdorni shqisat tuaja për të vërejtur se çfarë po ndodh rreth jush. Për shembull, ju mund të filloni duke renditur pesë gjëra që shihni, pastaj katër gjëra që dëgjoni, tre gjëra që mund të nuhatni, dy gjëra që mund t’i prekni dhe një gjë që mund t’i shijoni.

  Kur përdorni metodën 5-4-3-2-1 për të tokëzuar veten, përpiquni të vini re gjërat e vogla që mund të mos i kushtoni vëmendje, si humori i tifozit tuaj të tavanit ose strukturës së mureve tuaja. Pavarësisht nëse jeni duke punuar në zyrë ose duke u ndier i mbingarkuar në publik, metoda 5-4-3-2-1 mund të jetë një teknikë e thjeshtë, efektive e menaxhimit të ankthit për të fituar kontroll mbi mendjen tuaj, për të larguar çdo mendim negativ dhe për të sjellë veten tuaj Kthehu në momentin e tanishëm.

  3. Praktikoni frymëmarrjen e thellë.

  Ngadalë thith ngadalë dhe pastaj nxjerr. Nëse keni probleme të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj, thoni ose mendoni "brenda" dhe "jashtë" me çdo frymë.